HTML

Kommunikációelmélet

Ez a blog azért jött létre, hogy a modern kommunikáció elméleti témákban építő jellegű vitákat tudjanak lebonyolítani a hozzászólók.

Friss topikok

Híradó - az antikommunikáció modellje?

2011.10.08. 19:38 KOMMUNIKÁCIÓELMÉLET

 Neil Postman:  Halálba szórakozzuk magunkat - Váltsunk témát! című írása került újra a kezembe. Csak válogatok belőle

Postman szerint nem egyszerűen töredékes híreket kapunk, hanem - kontextus, következmények, érték nélküli, ennélfogva lényegi komolyság nélküli híreket - a híreket mint tiszta szórakozást.

A híradóban a hitelesség lép  valóság helyére.

"Átlag 45 másodpercet szánnak bármilyen eseményre. Egyszerűen nem lehet komolyságot tulajdonítani annak az eseménynek, amelynek jelentősége nem egészen egy perc alatt kimeríthető. Valójában nyílt titok, hogy a tévéhíradónak nem is áll szándékában jelentősnek feltüntetni a történéseket, hiszen ez elgondolkodtatná a nézőket, és elvonná a figyelmüket a következő történéstől, amely már izgatottan várakozik a kulisszák mögött."

És a végére hagytam a legjobbat.  "Meg merem kockáztatni - írja Postman -, hogy a szürrealisztikus keretbe ágyazott televíziós hírműsor az antikommunikáció modellje; olyan diskurzus típust képvisel, mely semmibe veszi a logikát, az értelmet, a kauzalitás és a következtetés szabályait. Az esztétikában - azt hiszem - dadaizmusnak hívják ezt az elméletet, a filozófiában nihilizmusnak, a pszichiátriában skizofréniának. A színházi szóhasználatban pedig varieté a neve."

kevali

3 komment

Címkék: híradó tömegkommunikáció

A bejegyzés trackback címe:

https://kommedia2011.blog.hu/api/trackback/id/tr763288223

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

KOMMUNIKÁCIÓELMÉLET 2011.10.10. 17:08:34

Hát igen... gondolom, mindannyian megéltük már, hogy egy-egy híradó után úgy éreztük, hogy a világ történéseit sem megismerni, sem megérteni nem lehet. És ez most nem filozófiai kérdés, hanem a tömegtájékoztatás ill. tömeg-félretájékoztatás szenzációhajhász manírjaiból való teljes kiábrándulás. Ha az ember híradót néz, a legkevésbé lehet az a célja, hogy korrekt információforráshoz jusson. Én már megtettem azt, hogy ugyanazon a napon különböző csatornák híradóit tettem egymás mellé. Roppant tanulságos volt! Végül is szórakozásnak nem utolsó...

Gitta

KOMMUNIKÁCIÓELMÉLET 2011.10.13. 10:33:21

Híradó?
Ha nézed megrémülsz, ha nem nézed tájékozatlan vagy, ha készíted elkötelezetté válsz!

Szerintem....

rr

sadria 2011.10.14. 00:44:28

@KOMMUNIKÁCIÓELMÉLET: A nagymamám mozgáskorlátozott, egy alig 150 lelket számláló kis faluban él. Sajnos a látása is igen rossz,ezért újságot nem olvas, rádiót nem szeret hallgatni, információt a világról csak a televízióból kap. Minden este megnézi a híradót, és retteg. Megrögzötten hiszi, hogy a világ éppen olyan rossz, mint amilyennek a híradóban lefestik. Minden nap megölnek valakit, mások autóbalesetben vesztik életüket, de ha ezt is megúsznák, valamilyen természeti katasztrófa végez velük, vagy teszi otthontalanná őket. Nagymama minden ismeretlen szerencsétlenségét a szívén viseli, majd gyorsan leltárt készít fejben a családról, hogy vajon kit milyen veszély fenyegethet: ki az, aki autózott aznap, mondtak-e felhőszakadást szerettei lakóhelyének környékére,stb. Elkezd kombinálni, és csak aggódik, lassan beleőrül az örökös aggódásba...
Hiába kérjük, hogy ne nézze a híradót, hajthatatlan. Mama retteg, de legalább tájékozott. Megéri?
süti beállítások módosítása