HTML

Kommunikációelmélet

Ez a blog azért jött létre, hogy a modern kommunikáció elméleti témákban építő jellegű vitákat tudjanak lebonyolítani a hozzászólók.

Friss topikok

A patkányok humorérzéke

2011.10.12. 20:18 KOMMUNIKÁCIÓELMÉLET

Az Index.hu egyik áprilisi cikke szerint a patkányok képesek a nevetésre. Jaak Panksepp idegtudós szerint ugyanis ugyanazok az idegpályák aktívak amikor az emberek nevetnek, és amikor az állatok játszanak egymással.

Egyes tudósok szerint azonban nemcsak a patkányok hanem a majmok, a kutyák csoportjai is képesek a kacagásra. Azért is érdekes ez a megállapítás mert ez ellent mond annak a hipotézisnek, hogy a beszédből ered a nevetés. Valójában a nevetés idegpályái az agy legkorábban kialakult részeihez köthetők, és a játék, nevetés kezdetleges formái megtalálhatók az állatvilágban is – mondta Jaak Panksepp idegtudós. A kutató szerint amikor a csimpánzok játszanak, és kergetik egymást, lihegésük meglepően emlékeztet az emberi nevetésre, ráadásul a kutyák is hasonló hangot hallatnak mókázás közben.

A patkányok esete azonban ettől is messzebbre megy. Ők ugyanis kuncognak. Kísérletek során a tudósok észre vették ugyanis, hogy csiklandozás hatására ezek az állatok ciripelő, kacagó hangot adnak ki.  Ami ettől is érdekesebb, hogy igénylik a további szórakoztatást és kötödni kezdenek ahhoz a személyhez, aki csiklandozta őket.

A nevetés az embernél is fiatalon kezdődik, ami bizonyítja, hogy mélyen beágyazott agyi funkcióról van szó. A kisgyermekek - akiknek humorérzékük még elhanyagolható – önfeledten nevetgélnek és sikongatnak, miközben játszanak – jegyezte meg Panksepp. A párhuzamosságot bizonyítja, hogy a verbális viccek az embernél ugyanazokat az ősi agyi pályákat stimulálják, amelyek aktívak az állatoknál, amikor azok kergetőznek egymással.

Ugyanakkor még sok tanulmány szükséges ahhoz, hogy kiderüljön, melyik állat nevet valójában. A kutatás eredményeképpen talán választ kapunk arra a kérdésre is, hogy miért nevetünk, de Panksepp szerint még a depresszió gyógyítását is segíthetné a felfedezés.

Persze felmerül a kérdés, hogy mi olyan nagyon vicces az állatvilágban. Panksepp beismerte, hogy még senki sem kutatta a patkányok humorát, ha az valóban létezik, feltehetően helyzetkomikumra épül. Az idegpályák tudósa ugyanakkor rendíthetetlen: ha az idősebb patkányoknak nincs is valami fejlett humorérzékük, a fiatalabbak kifejezetten mókásak, mondta. 

f.ági 

forrás: index.hu

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://kommedia2011.blog.hu/api/trackback/id/tr903298324

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása